Kadın sağlığı
Hamilelik ve Doğum
Moda
Güzellik
Diyet Listesi
Çocuk ve Çocuk bakımı hakkında bilgiler
Ev İşleri
Kadınlar için Tatil yerleri
Evlilik sorunları
Yemek Tarifleri
Faydalı bilgiler
Yaşam

 

Kim Kimdir
Kadınlar hakkında

 

 

Kadinlaricin.net » Kadın sağlığı

» Akut Eklem Romatizması

Akut Eklem Romatizması

2013-05-18 12:10:47 Güncellendi Kadinlaricin.net sitesinde Akut Eklem Romatizması baslikli sayfadasiniz.Bu sayfada Akut Eklem Romatizması ile ilgili yazi bulunmaktadir.

Akut Eklem Romatizması

 

Eklem Romatizması

 

Bu hastalık özel bir mikrobun oluşturduğu boğaz enfeksiyonundan sonra gelişir. Hastalığa neden olan mikroplar grup A beta hemolitik steptokok denilen bakterilerdir. Mikrop önce boğaza yerleşir, burada çoğalıp enfeksiyon yapar. Boğaz enfeksiyonu sırasında ateş, boğaz ağrısı, halsizlik olabileceği gibi çok hafif de geçebilir. Bazen hastanın boğaz rahatsızlığı geçirdiği unutulur bile. Boğazdaki hastalık geçtikten yaklaşık 10 gün sonra Akut Eklem Romatizması denilen hastalık oluşur. Eklemlerde şişlik, ağrı vardır. Ama çok daha tehlikeli olarak kalp de hastalanır. İleride romatizmanın neden olduğu kalpteki hasarlar ölümcül olabilir.
Eklem RomatizmasıElbette her boğaz enfeksiyonu geçiren kişide bu romatizmal durum gelişmez. Yani mikrobun alınması hastalık oluşması için yeterli değildir. Kişinin özellikleri de romatizmanın oluşup oluşmayacağını belirler.
Akut eklem romatizması en sık 5-15 yaş arasında görülür. Bu yüzden bu yaşlar arasında boğaz enfeksiyonu geçiren her çocuk akut eklem romatizması gelişebilme ihtimaline karşı tedaviye alınmalıdır. Okullar, spor salonları, asker kışlaları gibi yakın temasın çok olduğu kalabalık ortamlarda bulaşma elbette daha fazladır. Ayrıca soğuk mevsimlerde de hastalığın görülme sıklığı artar. Tüm anne ve babalar, spor antrenörleri, koçlar, öğretmenler akut eklem romatizmasını bilmeli ve çocukların hemen ve doğru tedavisini sağlamalıdır. Akut eklem romatizması'nın eklemlerdeki iltihaplanması geçer ama kalpte oluşan hasarları düzelmez. İleri yaşlarda ölümlere neden olur. Yani bu hastalık eklemleri yalar ama kalbi ısırır.
“Mehmet ailenin en küçük çocuğu idi. Sevimli olması yanında bir o kadar da yaramazdı. Kışları bile dışarıda oynamaya bayılırdı. Yine soğuk ve yağmurlu bir günde dışarıda oynamaya dalmıştı. O gece hastalandı. Ateşi çıktı, boğazı ağrıyordu. Büyükler hep kızdılar. Sık sık üşütüp yaramazlıkları sonrası böyle hastalanırdı. Bir kaç gün yattı ama bu sefer daha kötüydü, yataktan çıkamadı. Ertesi hafta ise yavaş yavaş iyileşti hatta yaramazlıklara bile başladı.
Aradan bir süre geçmişti ki bir dizi birden bire şişiverdi. Dizi ağrıyordu, kızarık ve sıcaktı. Önce oynarken çarptı sandılar. Ama hemen sonra ayak bileğinde şişme başladı. Sık sık nefes alıyor ve göğsü ağrıyordu. Hastanede muayene oldu, kan alındı. Tetkikler sonucu anlaşıldı ki Mehmet akut eklem romatizması geçiriyordu.”

Eklem RomatizmasıVücudun bağ dokusunu tutan, en önemli belirtilerini eklemler ve kalpte gösteren bir hastalıktır. Artık gelişmiş ülkelerde görülme sıklığı son derece azalmıştır. Bu hastalık bir bakterinin neden olduğu boğaz enfeksiyonu ile ilişkilidir. Sadece A grubu beta hemolitik steptokok denilen mikroplarla oluşan boğaz enfeksiyonlarından sonra gelişir. Beta hemolitik streptokoklar mikroskopta zincir şeklinde görülen, grampozitif yani koyu boyanan mikroplardır. İnsanlarda üst solunum yolu enfeksiyonu yaparlar. Bu boğaz enfeksiyonu da çocuklarda ve gençlerde daha çok görülür. Mikrobun bulaşmasında kalabalık ortam rol oynar. Okullar, spor salonları, asker kışlaları gibi yakın temasın çok olduğu kalabalık ortamlarda bulaşma elbette daha fazladır. Ayrıca soğuk mevsimlerde de hastalığın görülme sıklığı artar.
Akut eklem romatizması en sık 5-15 yaş arasında görülür. İlk başlangıç ne kadar erken yaşlarda başlarsa kalbin hastalanma olasılığı o kadar fazladır. Eğer kalp bu romatizmadan etkilenmişse tekrar etme olasılığı yüksektir.
Hastalık çok çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Özellikle hastalığın başlangıç dönemlerinde birçok başka hastalığı taklit etmesi tanı koymayı güçleştirir. Ancak teşhis koymada yardımcı olan bazı standart kriterler vardır. Hastalığın tam teşhisi için Jones Kriterleri denilen özelliklerden yararlanılır. Laboratuvar bulgularından ASO (Antisteptolizin O) hastanın bir streptokok enfeksiyonu geçirmiş olup olmadığını açıkça gösterir. Ancak bu test hastalığın ileri devrelerinde çok yardımcı olmayabilir. Ayırıcı tanıda diğer romatizmal hastalıklarla ayrımı yapılmalıdır.
Eklem RomatizmasıHastalık çoğu zaman ateş ve eklem iltihabı ile başlar. Hastada bir veya birkaç eklem şişer. Eğer kalbi tutar ise göğüs ağrısı ilk belirti olabilir. Hastalığın gelişimi de başlangıcı gibi çok ayrılıklar gösterir. Eklemlerin tutulduğu vakalarda eklemler birbiri ardından iltihaplanır. Ağrı, şişlik ve ısı artışı vardır. Her eklemdeki tutulum 1 hafta kadar sürer. Kalbin tutulduğu durumlarda ise hastalık daha uzun sürer. 6 aya kadar uzayabilir. Hastalığın kötü bir özelliği yinelemesidir. Yani bir kere hasta olan kişi tekrar tekrar hasta olabilir. İlk geçirildiğinde hastalık bir bağışıklık geliştirip kişiyi korumaz. Yinelemeler en sık ilk yıl içinde görülür. İlk ataktan sonra zaman geçtikçe hem tekrarlama oranı hem de yeni oluşan hastalığın şiddeti azalır.
Tedavi
Penisilinin bulunması, hastalığın nasıl bulaştığının daha iyi anlaşılması, sosyoekonomik koşulların tüm toplum kesitlerinde giderek düzelmesi hastalığın görülme sıklığını ve gidiş şeklini değiştirmiştir. Ancak tedavilerin ve koruyucu önlemlerin tam yapılmadığı gelişmekte olan ülkelerde akut eklem romatizması hala önemli bir hastalıktır. Genç erişkinlerde kalp rahatsızlıklarını çoğundan sorumludur.
Eklem RomatizmasıAkut eklem romatizması olduğu düşünülen her hasta hemen yatak istirahatine alınır. En kısa zamanda laboratuvar incelemeleri yapılır.
Tedavide beta hemolitik streptokoklar antibiyotiklerle vücuttan temizlenir. İlk tercih edilen ilaç penisilin olmalıdır. Ama hastada penisilin allerjisi varsa eritromisin kullanılır. İlaç tedavisi en az 10 gün olmalıdır. Kalp tutulumu varsa kalbe gereken ilaç tedavisi eklenir. Eklemlerdeki iltihaplanma ise en iyi aspirinle düzelir.
Akut eklem romatizması geçiren bir hastanın tekrar mikropla karşılaşıp hasta olma olasılığı çok yüksektir, dolayısı ile mutlaka korumaya alınır. Korumada en çok kas içine yapılan depo penisilinler kullanılır. Allerjik olanlarda ise başka antibiyotikler kullanılabilir.

İltihaplı eklem romatizması'na yeni ilaç

ABD'de, romatizmal artridin ileri safhaları için geliştirilen genetik ilaç, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından onaylandı. İlacı büyükler için onayladığını açıklayan FDA, 4-17 yaş arasında yapılan küçük çaplı bir araştırmanın, ilacın bu yaş grubundaki çocuklar için de yararlı olabileceğini ortaya koyduğunu duyurdu.

Immunex adlı firmanın geliştirdiği ‘Enbrel’ adlı ilacın, eski tedavi yöntemlerine göre çok daha az yan etkiye sahip olabileceği belirtiliyor.

Bununla birlikte FDA, üretici şirketten, ilacın uzun vadede yan etki gösterebileceğini, ilacın uzun süreli kullanımı durumunda hastanın bağışıklık sisteminin etkilenip etkilenmediğini, enfeksiyonlara ve hatta kansere yolaçıp açmadığını araştırmasını istedi.

Genetik kopyalama metoduyla elde edilen ilaç grubunun ilklerinden olduğu belirtilen Enbrel'in, doğrudan bedenin hareket mekanizmasını hedeflediği belirtiliyor.

Haftada iki kez iğne şeklinde alınan ilaç, oldukça ızdıraplı seyreden ve insanı ileri safhada tekerlekli sandalyeye mahkum eden iltihaplı eklem romatizması artridin bu belirtilerini azaltabiliyor veya tamamen yok edebiliyor.

Hastayı ağrıdan kurtardığı ve eklemlerindeki şişleri indirdiği belirtilen Enbrel'in, önümüzdeki günlerde ABD'de satışa sunulması bekleniyor. Enbrel'in gözlenen yan etkilerinden birinin, iğne yerinin kızarıp şişmesi ve kaşınması olduğu belirtiliyor.

Şirket yetkilileri, Enbrel'in iki ampulluk haftalık kullanımının 220 dolara (63 milyon lira) mal olacağını ifade ediyorlar.

Eklem RomatizmasıRomatizmaya karşı Celebra

İktidarsızlık hapı Viagra ile erkeklerin yüzünü güldüren Pfizer ilaç firması, şimdi de eklem romatizmasına karşı ‘‘Celebra’’yı piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Celebra'nın romatizma çeken milyonlarca kişiye umut olacağı belirtiliyor.

Tıp dilinde ‘‘Artirit’’ diye bilinen eklem romatizması, şiddetli ağrılara yol açarak hastaların hareketlerini büyük ölçüde kısıtlıyor. Celebra ise eklemlerde ağrı ve iltihaplanmaya neden olan ‘‘prostaglandin’’ adlı hormonu bloke ederek, artirit hastalarında ağrıyı azaltıp hareket kabiliyetini artırıyor.

Romatizmaya yeni tedavi

İltahaplı eklem romatizması için kullanılan ‘Methotrexade’ adlı ilacın ‘Enbrel’ adlı başka bir ilaçla birlikte kullanılmasının, hastalarda daha iyiye giden neticeler verdiği bildirildi. ‘New England Journal of Medicine’ dergisinde yer alan araştırma raporuna göre, hastanın eklemlerindeki şişlikleri kısa sürede indirmesi nedeniyle son 10 yıldır Methotrexade adlı ilaç kullanılıyordu. Oysa, 89 hasta üzerinde 6 hafta boyunca kullanılan ‘Methotrexade’ ve ‘Enbrel’ kombinasyonu şişlikleri ve ağrıları, hastaların yüzde 15'inde % 71 oranında azalttı.

Altmış yaşı geçen birçok kişide rastlanan eklem romatizması'nı (artrid) tedavi eden yeni bir ilaç İngiltere'de piyasaya çıktı. Vioxx adlı bu ilaç eklem romatizması ağrılarını dindiririyor, mide ve bağırsaklara zarar vermiyor. Bugüne kadar bulunan ilaçlar, sindirim sistemini koruyan COX 2 enziminin erimesine ve mide ve bağırsakların zarar görmesine yol açıyordu.

Romatizma ihmale gelmez

Romatizma, genellikle eklem ve kaslarda görülen bir rahatsızlıktır. İleri safhalarda kalbi, hatta karaciğeri bile etkiler. Romatizmalı eklemlerde, ağrı, yanma ve şişlikler görülür. Ağrılar bazen dayanılmaz dereceye varır. Zaman zaman hareket etmekte güçlük çekilir. Tedavi edilmezse kalp kapağı hastalıklarına sebep olabilir. Akut eklem romatizması, romatoid artrid ve dejeneratif romatizma (Ostcoartrid) gibi çeşitleri vardır.

Doktor kontrolünde yürütülen tedaviye yardımcı olmak amacıyla şu reçeteler de uygulanabilir:
Almanya’nın ünlü şifalı bitkiler uzmanı Maria Treben, “İlahi Eczanedeki Sağlık” adlı kitabında eski çağlarda romatizmanın papatya yağı ile vücuda, özellikle eklemlere masaj yaparak tedavi edildiğini yazmaktadır. Treben, aynı kitabında günde 2-3 bardak taze ısırgan otu çayının, romatizma ve nikris hastalıklarının tedavisinde büyük fayda sağladığını da yazmaktadır.
Romatizmanın tedavisi için uygulanabilecek diğer reçeteler de şunlardır:

1 çay bardağı sirke ile 1 çay bardağı zeytinyağı karıştırılır. Üzerine 4 çorba kaşığı ufalanmış kâfûru konur. Eriyinceye kadar beklenir. Sonra, yünlü bir bezin üzerine yeterince dökülüp, ağrıyan yere sarılır. Aynı işlem, her akşam tekrarlanır.

Ağrıyan yerlere konulacak kadar lahana yaprağı, bir şişe yardımıyla yufka açılır gibi ezilir. Üzerlerine zeytinyağı süzüldükten sonra ağrıyan yerlere sarılır. Aynı işlem, 3 saatte bir tekrarlanır.

4 bardak suya; 1 tane kabukları soyulmamış limon doğranır. 10-15 dakika kaynatıldıktan sonra temiz bir şişeye süzülüp, 12 saat bekletilir. Sabahları, aç karına, birer kahve fincanı içilir.

2 bardak kaynak suya, 1 çorba kaşığı ufak ufak doğranmış söğüt yaprağı konur. 20 dakika bekletildikten sonra süzülür. Saat 10 ve 15’te, birer su bardağı içilir.

5 litre kadar suyun içine 250 gram adaçayı konur. 10-15 dakika kaynatıldıktan sonra, küvete doldurulmuş olan ılık banyo suyuna tamamı süzülüp içine yatılır. (Küvetin içinde yatıldığı zaman vücudu örtecek kadar su bulunmalıdır) 20 dakika kadar yattıktan sonra çıkılır. Haftada 2 defa bu şekilde banyo yapılır.

Aynı şekilde 5 litre suya yarım kilo çam yaprağı koyup kaynatarak bunu banyo suyuna katıp
banyo yapmak da faydalıdır.
Ayrıca; her akşam yatarken romatizmalı bütün eklemleri susam yağı ile masaj yapmak çok faydalıdır

Eklem RomatizmasıRomatizma ağrısına son

ABD'de geliştirilen iki yeni ilaç, eklem romatizması'na çözüm getirecek. Sadece ABD'de 2.1 milyon, dünya üzerinde ise, milyonlarca insanın mustarip olduğu romatizma, kemiklerin erimesine, eklemlerin çalışmamasına, korkunç ağrı ve sızılara yol açıyor. ‘‘Remicade’’ ve ‘‘Enbrel’’ adı verilen iki yeni ilaç, önümüzdeki ay romatizma alanında çalışan bilim adamlarının bir araya geleceği toplantıda tanıtılacak. Yeni ilaçlar, normal şartlarda eklemlerin sağlıklı çalışmasında etkili TNF adlı bir proteini etkiliyor. TNF proteini, eklem romatizması hastalarındaki ağrı ve sızılar ile kemik erimesinin de baş sorumlusu.


Birbirleriyle neredeyse aynı olan iki yeni ilaç, ABD'de satışa sunuldu. Sadece ağrı ve sızıların kesilmesini değil, hastalığın ilerlemesini de engelleyen ilaçların kullanım maaliyeti ise yüksek. Remicade iki ayda bir iğne ile alınıyor. Enbrel ise, haftada iki kez alınmak zounda. Yeni ilaçlarla tedavinin maliyeti, yılda 7 ila 12 bin dolar arasında değişiyor. Bağışıklık sistemini dolaylı yoldan etkileyen bu ilaçların, uzun dönemde ne gibi bir yan etkisinin olacağı ise bilinmiyor.

Romatizmaya karşı yan etkisi az ilaç

AMERİKALI bilimadamlarının eklem romatizması'na karşı, tehlikeli yan etkilerini aza indiren yeni bir ilaç geliştirdikleri bildirildi.

Amerikan Tıp Birliği'nin Bülteni'nde yayınlanan bir araştırmaya göre eklem iltihabına karşı geliştirilen ‘celecoxib’in ağrıları azaltıcı bir etkisi var. Ayrıca celecoxib'in yan etkileri diğer arterit ilaçlarına göre daha az.

Deneme aşamasında hastalara 12 hafta boyunca günde iki kez 100 mg'lik celecoxib verildi. Hastaların sadece % 6'sında ilacın ülsere neden olduğu tesbit edildi. Bülten'e göre, piyasada kullanılan ilaçlarda bu risk % 26.

Arterit ilaçlarının en ciddi yan etkisi neden olduğu mide rahatsızlıkları. Bu ilaçların yol açtığı ülser, gastrid ve mide kanamaları ekstrem durumlarda ölüme bile yol açabiliyor. Harvard Tıp Fakültesi'nden Dr Lee Simon, celecoxib'e atıfta bulunarak ‘hem ağrıyı hem de iltihapı aynı ölçüde etkili ele alan bir ilaç mevcut’ yorumunu yapıyor.

Milyonların derdi: Eklem iltihaplanması

Kısaca ‘romatizma’ der geçeriz. Oysa, bacaklardaki eklemlerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan arterit ya da eklem romatizması günümüzde, çeşitli yöntemlerle tedavi ediliyor. Eklem romatizması'nın iki türü var. Birincisi, eklemlere şişkinlik ve ağrıyla ortaya çıkıyor. İkincisi ise kemiklerin uçlarındaki koruyucu maddenin yok olması. İkinci tür eklem romatizması, parmaklarda, dizlerde, ayak parmaklarında ve kalça kemiklerinde ağrı ve şişkinliğe neden olur.

Eklem romatizması'nın kadınlarda daha sık görüldüğü biliniyor. Hemen her yaşta kadın ve erkeğin bu hastalığa yakalanması mümkün. Fakat 65 yaş üzerindeki kişilerde daha fazla görülüyor. Son yıllarda geliştirilen ilaçlar, egzersiz ve kaplıca tedavisi yararlı olabilir. Bu hastalığın beslenme alışkanlıklarıla da ilgisi var. Kırmızı et, narenciye türü meyveler, biber, domates ve patlıcandan uzak durulması öneriliyor. Şeker ve alkollü içecekler de yasaklar listesinde.

MİDENİZİ ROMATİZMA İLAÇLARI BOZMUŞ

35 yaşında romatoid artrit hastası bir okurunuzum. Bu hastalığa 5 yıl önce yakalandım. 2 yıl önce İstanbul'a tayin oldum. Arkasından hastalığım çok artmaya başladı. İlaçları kullanırken midemle ilgili ileri derecede sorun çıktığı için ameliyat geçirmem gerekti, bu yüzden de artık ilaç kullanamıyorum. Hastalığımın belirtileri de çok arttı.

Romatoid artrit ya da halk arasındaki söyleniş şekliyle ‘‘eklem romatizması’’ gerçekten tedavisinde bilgi ve yakın takip gerektiren bir hastalıktır. Şikayetleriniz çok arttığı zaman, sizin de kullandığınız kortizonlu ilaçlar bu hastalıkta çok iyi sonuçlar vermekle beraber, yan etkilerinin bulunması nedeniyle, bir hekimin yakın takibini gerektiren bir tedavi şeklidir. Üstelik kortizonun dışındaki romatizma ilaçlarının çoğu da mide için tahriş edici özellik taşır. Siz doktor kontrolü olmadan zaman zaman kortizonlu ve kortizonsuz romatizma ilaçları kullanarak midenizi ameliyat gerektirecek kadar hasta etmişsiniz. Midenizin hastalanmasının yanı sıra, belki de daha önemlisi, artık birçok ilacı kullanamaz hale gelmişsiniz. İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşadığınıza göre tıp fakültelerinden birinin Romatoloji polikliniğine kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Tedavi edilmeyen romatizma yatağa bağlıyor
 
 Toplumda en sık görülen hastalık olarak bilinen romatizmal hastalıklar, gerekli önlem alınmadığı takdirde hastayı yatağa bağımlı hale getiriyor. Romatizma Çalışma Grubu (RÇG) tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rafi Haner, kısa bir tedavi sonucu iyi edilebilen romatizmal hastalıkların yanında vücudun iç organlarını etkileyen, kalıcı hasarlar bırakan romatizmal hastalıklar olduğunu ifade etti.

İrsi faktörlerin de bu hastalıklar üzerinde etkisi olduğunu belirten Haner, hastalığın şiddetinin buna bağlı olarak arttığını kaydetti. Hastalara E ve C vitamini tavsiye ettiklerini, bu vitaminlerin iltihaba karşı etkisi olduğunu söyleyen Haner şunları söyledi: “Mikroplar, virüsler, romatizmal hastalıkları tetikliyor. İltihaplı bel romatizmaları kadınlarda daha çok görülüyor. Kış aylarında bu hastalığa daha sık rastlıyoruz. Hava ile doğru bir orantısı var.” Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Güven özellikle iltihaplı romatizması olan hastalara kesinlikle kaplıcaları tavsiye etmediklerini, ayrıca tek başına kaplıca tedavisinin de yeterli olmadığını söyledi.

Ailelerin çocuklarda kemik ağrılarını dikkate almaları gerektiğini de belirten Güven, bu ağrıların kan kanseri belirtisi olabileceğini bildirdi. Güven şunları söyledi: “Romatizmanın tek bir türü yok. Kalp spazmı da romatizmal bir hastalıktır. Eğilirken, yük taşırken, otururken dikkat etmek gerekli. Vücudu çalıştıran basit egzersizler yapılmalı.”

Eklem romatizması
20 yaşında ve bir yıllık evliyim. Beş yıldan fazladır eklem romatizması var. İlerde hamile kaldığımda, bebeğime zararı olur mu? (S.G)
Eklem romatizması, gebe kalmanıza engel değildir. Gebeliğin mevcudiyetinde de bebek açısından risk teşkil etmez. Ancak gebeliğin ilk ayından itibaren kadın-doğum ve dahiliye uzmanı ile birlikte takibinizin yapılması doğru olacaktır.

 “E. A” rumuzlu okuyucu mektubunda özetle diyor ki:
“Ben iki çocuk annesi bir bayanım. Bundan iki yıl önce akut eklem romatizması teşhisi kondu. Tedavi ile şikayetlerim kayboldu. Şu anda 1.5 ay önce makat ağzının hemen iç kısmında şişlik oldu. Bunun için ne yapmalıyım?”
Boğaza yerleşen ve beta ismi verilen romatizma mikrobunun yaptığı hastalıklardan birisi de akut eklem romatizması'dır. Bu hastalıkta büyük eklemlerde diz, dirsek, ayak ve el bileği gibi yerlerde, şişme, kızarma ve ağrı olur. Tutulan eklemde aşırı hassasiyet vardır ve lokal ısı artışı mevcuttur. Hasta bu eklemlerini kullanırken fazla ıstırap çeker. Hastalık bir hafta ile on gün devam edebilir. Yapılan kan tahlilleri ile romatizma teşhisi konur. İstirahat ve ilaç tedavisi ile ağrılar, şişlikler ortadan kalkar. Koruyucu iğne tedavisi ile hastalığın tekrarlanması önlenmiş olur. Şu anda sizin hastalığınız tamamen kontrol altına alınmış. Onun için korkmanıza gerek yok. Ancak üşütmeyin ve beslenmenize, ağız temizliğine dikkat edin.
Makat ağzının iç kısmındaki şişlik apse olabilir. Basur hastalığınız var ise onun meydana getirdiği ve tromboz dediğimiz kan pıhtılaşması olabilir. Fissür veya fistül dediğimiz anüs yırtılmaları olabilir. Hepsinden daha önemlisi de iyi huylu hastalıklardan birisi olabilir. Bunların anlaşılabilmesi için bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız iyi olur. Muayeneden sonra rektoskopi dediğimiz ışıklı alet ile bağırsaklarınıza baktırmanız ve gerekirse şişlikten parça aldırıp mikroskop altında inceletmeniz iyi olur. Teşhis konduktan sonra tedavisi kolaydır. Ne kadar erken teşhis konursa o kadar tedavide başarı şansı artar. Size tavsiyemiz en yakınınızdaki bir hastanenin genel cerrahi bölümüne başvurmanızdır.

Eklem Romatizması Teşhisi

Soru: Ben 1972 doğumlu evli bir bayanım. Benim rahatsızlığım eklem romatizması olarak yaklaşık 4-5 yıl önce teşhis konuldu. Bu zaman zarfında hastalığım tam olarak iyileşme göstermesede eskiye nazaran daha iyi denilebilecek düzeydedir. Bana tavsiye edilen ilaçlar salozoprin ve endol'dür. Bu ilaçları 4-5 yıldır kullanmaktayım. Sizden ricam bu hastalığın kesin bir tedavisi varmı? Varsa bana bu konuda yardımcı olursanız size minnettar kalırım. Teşekkürler.

Cevap: Önce şikayetlerinizden dolayı geçmiş olsun. Mesajınızdan muhtemelen iltihablı romatizma denilen (eklem romatizması esasen bir hastalık adı değildir)hastalığa yakalanmış olduğunuz anlaşılıyor. Bu isim altında bir çok hastalık var. Tedavileri bakımından bazı farklar gösteriyorlar. Dolayısı ile hastalığınızın net tıbbi ismini koymadan sorunuza yanıt vermek hayli zor. Bu grup hastalıkların tedavisi var ama şifası yok. Yani mevcut ilaçlar ile hastalığı kontrol etmek mümkün ama kesin olarak ortadan kaldırmak her zaman olası değil. Sakın umutsuzluğa kapılmayın ama beklentilerinizi, endişelerinizi sizi takip eden hekim ile paylaşın.

Akut Eklem Romatizması

Soru: 22 YAŞINDA BİR BAYIM. AKUT EKLEM ROM.HASTASIYIM.UZUN ZAMANDIR BU RAHATSIZLIĞIM MEVCUT (7 SENE) BU ARALAR MALUMUNUZ KIŞ AYININ GELMESİ İLE AĞRILARIM ÇOK RAHATSIZ EDİYOR DR.'A GİTTİM ANTIROMATIZMAL VE CLIACİL 1.2 MEGA(ORAL PENİSİLİN)VERDİ ŞU AN ONLARI KULLANIYORUM 6 GÜNDEN BUYANA BİR FAYDASINI GÖREMEDİM AĞRILARIM DEVAM ETMEKTE BUNDAN SONRA NE YAPABİLİRİM AĞRILARI EN AZA İNDİRMEK VE İLERİKİ YAŞLAR İÇİN AYRICA KALBİ ETKİLERMİ BU HASTALIĞIM? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Cevap:

Bu bilgilerin ışığında sağlıklı bir değerlendirme yapmak mümkün değil. Akut eklem romatizması teşhisi ve hali hazırda ki yakınmaların ilgisini e-mail ile yapmak mümkün değil. Önerim şikayetlerin hastanın hekimi tarafından değerlendirilmesi ve bulgular gerekirse bir romatolog tarafından tekrar değerlendirilmesidir.

Eklem Romatizması ve Kortizon Tedavisi

Soru: Sayın doktor;
Ben kız kardeşimin hastalığı ile ilgili olarak rahatsız ediyorum. 1967 doğumlu 1.65m boy 58kg kilodadır. Küçükken kalp romatizması tedavisi görmüştü 7 yaşları civarında haftalık ve aylık kontrollara gidiyordu. sürekli bir iğne tedavisi vardı 14 15 yaşlarından itibaren hastalık ile ilgili bir probleminin kalmadığı söylendi ve tedaviye son verildi. bu sene eklem romatizması teşhisi konmuş. ve tedaviye başlanmış ( ayrı şehirlerde yaşadığımız için olayları ikinci ağızdan anlatıyorum) Tedavinin başlamasından yaklaşık bir ay sonra doktoru artık bu tedavinin kendisini aştığını ve bir merkeze başvurmasını söyleyerek sevkini yapmış. Sevk edildiği merkezde kortizon tedavisine geçilmiş. Şu anda bünyesinin tedaviye cevap vermediğini söylenmiş. Benim merak ettiğim konu bünyenin tedaviye cevap vermemesi gibi birşey olabilir mi? Eğer var ise bu hastalıkla ilgili problemler hayat boyu devam edecek mi? bu konuda yapılabilecek birşeyler varmı ? İlginiz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap:

Öncelikle kız kardeşinizin hastalığının tam olarak ortaya çıkması gerekmektedir. Yakınmalarının ne olduğunu bilmek gerekiyor. Bir çeşit bağ dokusu iltihabi ile karşı karşıya olunabilir. Bu tür hastalıklar bağışıklık sistemini de ilgilendirdiği için vücudun cevap vermemesi mümkün olabilir.

Eklem Romatizması İçin Öneriniz?

Soru: iyi günler efendim yaşım 23 erkeğim dokuz yaşımdan beri bu eklem romatizması ile ugraşıyorum ilk olarak başlangıcı dizlerimin üzerine basamamak oldu çok ateşim çıktı ordu devlet hastanesinde bir buçuk aylık bir detaviden sora eklem romatizması teşhisi konuldu yirmi beş yaşıma kadar penadur 1.200.000.i olan koruyucu iğneyi kullanmam gerektiğini ve günlük olarak bir tane aspirin almamgerektiği söylendi aspirini günlük olarak içmedim ama iğnelerimi düzenli olarak yaptırdım bazen sol göğsümün oldugu bölge çok sıkışıyor bazende bir agrı takılıp kalıyor doktor kontrolüne hiç gitmedim bana bu yondeki tavsiyeleriniz nasıl olur saygılarımı sunarım

Cevap:

Çocukluk yaşlarında geçirilen akut eklem romatizması (AER) ilerleyen yıllar içinde kalp kapaklarında bir takım sorunlara yol açabilen bir hastalıktır. Bu nedenle uzun süre penisilin profilaksisi (akut eklem romatizması atağından sonraki 20 yıl boyunca, ya da 40 yaşına kadar penisilin yapılması önerilir) ile kalp kapak hastalığına yakalanma riski azaltılmaya çalışılır. AER'na bağlı kalp kapak hastalığı genellikle hastalığı izleyen 10-20 yıl içinde ilk belirtilerini gösterir. Bu ilk belirtiler sizin hissediceğiniz yakınmalardan çok, özellikle ekokardiografi (kalp ultrasonu) ile saptanan kalp kapaklarındaki bir takım değişikliklerdir. Yakınmalarınız belli bir sorunu işaret eder tarzda değil, ancak şimdiye kadar hiç yapılmadığını anladığım ekokardiografik kontrolü mutlaka yaptırmanızı öneririm. Böylece
geçirilen romatizmanın kalbinizi etkileyip etkilemediği ve mevcut yakınmalarınızn kalp ile ilgili olup olmadığı anlaşılacaktır.

Akut Eklem Romatizması Ve Penicilin Tedavisi

Soru: Merhaba. Erkek 22 yasında akut eklem romatizması  hastasıyım. Penicilin tedavimi ayda bir olmak üzere devam ettim. Tedavim devamlı yapmadım ara vererek oldu yani 3 iğne vurdum. 4-5 ay ara verip tekrar bu böyle 3 sene kadar devam etti. Son 3 senedir hiç penisilin vurmadım. Özellikle kışın ağrılarım olduğunda surgam kullandım bunun etkisi kalbe nedir. Bu yaştan sonra etkisi olur mu? Penicilin tedavi yapmalı mıyım? Şimdiden teşekkürler...

Cevap: Aralıklı olarak yaptığınız penisilin tedavisini faydası sinirli olacaktır. Ağrılarınızın hangi eklemde olduğu önemlidir. Surgamin kalp üzerinde direkt etkisi yoktur.

Fizik tedavinin herhangi bir faydasını görebilirmiyiz?

Soru: Merhaba
Bir yakınım 27 yaşında bir bayan ve fazla kilosu var. Normalde çok üşüyor. Eğer aşırı üşürse eklemlerinde ağrı, şişme, ayak tabanlarında aşırı şişme, idrarda rengin koyulaşması, göğüs ve sırt ağrıları ve adet düzensizliği ile karşılaşıyor.
Doktoru eklem romatizması demiş ama penisilin dışında herhangi bir çözüm açıklamamış. Bu konuda bize ne gibi bir yol izlememizi tavsiye edersiniz? Fizik tedavinin herhangi bir faydasını görebilirmiyiz?
Teşekkürler.

Cevap:

Öncelikle geçmiş olsun,

Akut eklem romatizması geçirilen beta enfeksiyonuna bağlı olarak eklemlerde gezici tarzda şişme ve ağrı ile karakterize, kalp kapak ve böbreklerde de sorun yaratabilen bir hastalıkdır. Anlattığınız tablo ona çok uymamakta, dolayısı ile bir FTR veya romatoloji bölümüne başvurmanız uygun olur.

Akut Eklem Romatizması Akut Eklem Romatizması hakkinda aciklamalar Akut Eklem Romatizması konusunda bilgiler.

Anahtar Kelimeler:eklem romatizması,Akut Eklem Romatizması,akut eklem romatizması tedavisi,eklem romatizmasının belirtileri,Eklem Romatizması hakkında bilgiler

Kadın sağlığı Diger Sayfalar :

 

Ara
En Çok Okunanlar
Okunma: 3
Makattan kan gelmesi
Okunma: 3
Meme başı akıntısı
Okunma: 3
Şeker Hastalığı Açlık Tokluk kan şekeri kaç olmalı
Okunma: 2
Hamile olduğumu nasıl anlarım?
Okunma: 2
Kamburlaşmayı önlemek için
Okunma: 2
Bronşit nedenleri belirtileri ve tedavisi
Okunma: 2
Evlilik sağlık raporu nedir
Okunma: 2
İsraf nedir ?
Okunma: 2
Aids belirtileri
Okunma: 2
Kabızlık Nasıl Geçer
Resim
Bakkal Amca Helva Yapsana sözleri
Bakkal Amca Helva Yapsana sözleri

 |   |   | 
Copyright © 2007
kadinlaricin.net

Bu sitedeki yazılar sadece bilgi amaçlıdır.Doktorunuza danışmadan, tedavi amaçlı kullanmayınız..!